JANEZ HUDEJ DOBITNIK BLOUDKOVE PLAKETE ZA POSEBNE ZASLUGE V ŠPORTU

Na Brdu pri Kranju je 11. februarja 2023 potekala slavnostna podelitev najvišjih priznanj na področju športa v Republiki Sloveniji. Na 58. podelitvi sta navzoče z nagovori pozdravila predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar in minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Poleg štirih nagrad je odbor športnikom podelil deset plaket, med njimi tudi našemu atletu Janezu Hudeju. Na predlog Društva paraplegikov jugozahodne Štajerske, Športne zveze Celje, Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite je Janez Hudej dobitnik plakete za pomemben prispevek k razvoju parašporta v Sloveniji.

V obrazložitvi so zapisali: “Janez Hudej je aktiven član Društva paraplegikov jugozahodne Štajerske in prostovoljec pri mnogih aktivnostih in dejavnostih društva, vse od prometne nesreče leta 1981. V tem času je kot prostovoljec pri društvu razvil pomembne posebne socialne programe za osebe po poškodbi hrbtenjače, kot informatik je zelo poenostavil poslovanje društva in izvedbo športnih tekmovanj ter s tem mnogo prispeval k razvoju športa paraplegikov in tetraplegikov, predvsem atletike. Hudej je zgled tudi s svojo športno kariero, saj je udeleženec štirih paralimpijskih iger, treh svetovnih in evropskih prvenstev in vodja ekipnega atletskega ligaškega tekmovanja pri Zvezi paraplegikov Slovenije.

– 1992: paralimpijske igre – Španija/Barcelona; 8. mesto, suvanje krogle in 9. mesto, met diska;
– 1994: 4. mesto, peteroboj, Berlin, Nemčija, SP:
– 1995: 3. mesto, peteroboj, Nove mesto nad Metuji, EP;
– 1996: paralimpijske igre – USA/Atlanta: 4. mesto, peteroboj;
– 1998: 3. mesto, peteroboj, Birmingham, Anglija, SP;
– 2000: paralimpijske igre – Avstralija/Sidney: 5. mesto, met diska in peteroboj in 8. mesto, suvanje krogle;
– 2001: 2. mesto, suvanje krogle in met diska, Nottwil, Švica, EP;
– 2001: 3. mesto, peteroboj, Nottwil, Švica, EP;
– 2003: 1. mesto, suvanje krogle, Assen, Nizozemska, EP (dosegel evropski rekord);
– 2003: 3. mesto, met diska, Assen, Nizozemska, EP;
– 2004: paralimpijske igre – Grčija/Atene: 4. mesto, suvanje krogle;
– 1993, 1994, 1995, 1996, 2005: državni prvak, mali maraton, 21 km, Radenci;

Janezu v imenu  društva, čestitke za nagrado.

Vir: ZPS, foto: Borut Živulović/Bobo