Interesne dejavnosti

OMOGOČANJE MULTIMODALNE MOBILNOSTI OSEB Z RAZLIČNIMI OVIRANOSTMI – PROJEKT, KI POVEZUJE OBČINE IN USTVARJA DOSTOPNO OKOLJE ZA VSE

Dostopnost prostora, ki jo sistematično in strokovno naslavlja Geodetski inštitut Slovenije, je osrednji cilj projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi ( OMMO). Projekt letos praznuje 10-letnico delovanja, ki je bila svečano obeležena v ponedeljek, 19. maja 2025, ob 11. uri v Veliki dvorani Narodne galerije v Ljubljani.

Zbrane so nagovorili predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer ter direktor Geodetskega inštituta Slovenije g. Milan Brajnik. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je izpostavil pomen dostopnosti stanovanj za invalide in starejše, Midhet Huskić, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, pa je spregovoril o praktičnih vidikih mobilnosti. Vodja projekta mag. Roman Rener je predstavil dosedanje dosežke in prihodnje načrte.

Ob tej priložnosti je vodja projekta opozoril, da je ravno na območju, ki ga pokriva naše Društvo paraplegikov Jugozahodne Štajerske, k projektu pristopilo najmanj občin. Zato smo se dogovorili, da bomo aktivno sodelovali pri izvedbi predstavitev in širjenju zavesti o pomenu dostopnega prostora.

Tako sta bila v mesecu juliju 2025 izvedena dva sklopa predstavitev projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi ( OMMO), ki ga financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE), izvaja pa Geodetski inštitut Slovenije.

  1. sklop – 1. 7. 2025, Šmartno ob Paki
    Dogodek je gostila občina Šmartno ob Paki, sodelovale pa so še občine Šoštanj, Polzela in Žalec.
  2. sklop – 8. 7. 2025, Jernejev dom, Vojnik
    Predstavitev je potekala v občini Vojnik, sodelovale pa so občine Dobrna, Štore, Šentjur in Laško.

Predstavitev sta vodila gospod Vojmir Drašler iz Direktorata za prometno politiko pri MOPE ter mag. Roman Rener, vodja projekta iz Geodetskega inštituta Slovenije .

O projektu

Projekt, ki poteka v letih 2024–2025, naslavlja izzive mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. Temelji na prilagajanju fizičnega prostora, odstranjevanju nevarnih točk ter zagotavljanju spletnih informacij za boljšo orientacijo in dostopnost.

Cilj projekta je ustvariti vključujoče okolje, kjer se lahko vsak posameznik – ne glede na oviro – giblje varno in neodvisno.

“Samo en prostor imamo in tega si delimo vsi.”

Infrastruktura, prilagojena ranljivim skupinam, koristi vsem prebivalcem.

Zakaj se pridružiti projektu?

  1. Invalidi in druge ranljive skupine pridobijo ažurne podatke o dostopnosti.
  2. Podatki so brezplačni in dostopni preko spletnega pregledovalnika.
  3. Enotna in primerljiva rešitev za vse občine.
  4. Podlaga za izboljšanje prostorske dostopnosti in spletne dostopnosti.
  5. Možnost brezplačnih izobraževanj in prenosa dobrih praks.
  6. Dodatna referenca pri pridobitvi listine “Občina po meri invalidov”.
  7. Razvoj lokalnih rešitev: karte, katalogi, navigacija, GIS sloji ipd.

Pomembna dejstva

  • V projekt je do sedaj vključenih že 104 občin.
  • Pristop k projektu je brezplačen.
  • Geslo projekta: »Nič o invalidih brez invalidov«.
  • Podatke o mobilnosti zbirajo invalidi sami, kar zagotavlja avtentičnost.

Prednosti vključitve občin v projekt

Vključitev občin v projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi prinaša številne konkretne koristi, med katerimi izpostavljamo:

  1. Zagotavljanje ažurnih podatkov o stanju fizične in spletne dostopnosti za ranljive skupine v posameznih občinah. Projekt med drugim prikazuje nevarne točke, neprehodne lokacije za invalide ter varnejše poti za šolajočo mladino.
  2. Standardizirana uporabniška izkušnja na ravni celotne države omogoča medsebojno primerjavo občin in spodbuja oblikovanje dobrih praks.
  3. Ocena dostopnosti občinskih spletnih strani, ki pomaga pri premagovanju informacijske in socialne izključenosti ranljivih skupin.
  4. Brezplačna izobraževanja in prenos izkušenj za občine, vključene v projekt, s čimer se krepi lokalna strokovnost in pripravljenost za izboljšave.
  5. Dodatna referenca pri pridobitvi listine “Občina po meri invalidov”, ki potrjuje angažiranost občine za ranljive skupine.

Projekt Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi ( OMMO) uspešno poteka tudi zahvaljujoč v sodelovanju našega Društva paraplegikov Jugozahodne Štajerske. Več o projektu si lahko preberete na spletnem naslovu: www.dostopnost-prostora.si.

Posebna zahvala pa gre našemu članu Janezu Hudeju, za njegovo izjemno organizacijo, angažiranost in vztrajnost, ki so bistveno prispevali k izvedbi predstavitev in napredku projekta.

Verjamemo, da bo skupno delo prineslo bolj dostopno in vključujoče okolje za vse ranljive skupine.

DPJZŠ

Dodaj odgovor