OB DNEVU ŽENA

Ženske so
neverjetna bitja.
Ko je najtežje si
nadenejo nasmeh na
obrazu in opravijo z
najtežjimi trenutki v
življenju.

Srečen 8. marec!

DPJZŠ

In kako se je začelo…

Pri nas se je vse začelo v letu 1897, ko je pričel izhajati ženski časnik Slovenka. Boju za enakopravnost pa je sledila še ustanovitev prvega ženskega društva leto kasneje. Kmalu po tem smo dobili tudi prvo Slovenko z doktoratom. To je bila Marija Urbas, ki se je udejstvovala na področju filozofije. Slovenska ljudska stranka pa je predstavljala prvi politični organ, ki je zakril ključno politično razliko med moškimi in ženskami. Te so leta 1920 pridobile volilno pravico na občinskih volitvah, 1945 pa na državni ravni.

Zelo pomembna pa so bila sedemdeseta leta, ko so naše ženske pridobile možnost odločanja o rojstvu otrok in umetni prekinitvi nosečnosti.